Pilový kotouč - blog o kotoučích

Pilové kotouče pro profesionály

kotouče, kotouče pro profesionály, pilové kotouče, nože čepele

Naše pilové kotouče poskytují kompletní a jasně strukturovaný sortiment nářadí a strojů tohoto druhu. Zde každý profesionál nalezne ten správný pilový kotouč pro každé použití. V našem sortimentu si zaručeně vybere každý a je možné naše frézy a kotouče použít i do přístrojů i strojové techniky našich konkurentů. Základ TCT nože je tvořen z karbidu wolframu. Pilový kotouč je vyroben z vysoce kvalitní, tvrzené oceli.

Úzká šířka snižuje tření a zajišťuje snadnější zakousnutí zubů do řezaného materiálu. Tímto způsobem se také chrání motorová část stroje. V souvislosti s geometrií zubu, zejména jemné broušené zuby TCT kotouče zajistí čisté řezy a naprosto spolehlivý výkon. To znamená, že dochází k minimalizaci otřepů materiálu a zajišťuje čisté řezné hrany. Široká škála našeho sortimentu se skládá z řady určené profesionálům, poloprofesionálům a k běžnému užití v domácnostech – Hobby. Sortiment řezných nástrojů je určen pro přenosné a stacionární pily.

Pilové kotouče jsou pracovní nástroje na kotoučové pily. Vlastnosti pilového kotouče určují průběh práce, kvalita řezu a životnost nástroje pro každý obráběný materiál. Následující kritéria definují základní charakteristiky pilového kotouče pro ruční okružní pily. Existují také odpovídající speciální řešení pro speciální aplikace.

Materiál čepele

Pilové kotouče pro ruční okružní pily jsou vyráběny ze dvou typů materiálu, a to chrom vanadium (CV) oceli a kompozitů. Ve verzi kompozit se skládají kotouče z hlavního listu a zubů z různých materiálů a různých druhů zubů. V tomto případě, jsou běžné zuby z tvrdokovu (HM). pilové kotouče z CV oceli, tzv. CV-listy se skládají z jednoho kusu. Ocelový nůž a zuby jsou tedy ze stejného materiálu. Zuby jsou kalené a broušené. CV ocel, díky své pružnosti umožňuje velmi ostré zuby s vysokou agresivitou. Použití CV listů je namístě tam, kde je třeba vysoká kvalita řezu například při řezání měkkého dřeva. CV-nabroušené nože nejsou pravidelné, je to z důvodu zvýšeného tření na tupých zubech pilového kotouče, zde je "žíhání" do špiček zubů nepoužitelné. Vzhledem k nízké životnosti jsou velmi málo CV listy využívány na řezání tvrdého dřeva a kompozitů.

Jak na výběr pilového kotouče?

Výběr pilového kotouče si shrneme do pár stručných bodů. Začneme průměrem samotného pilového kotouče. Při nedodržení doporučených velikostí výrobci může dojít k narušení bezpečnosti práce tak i funkcí bezpečnostních prvků pily. Dalším důležitým bodem je tloušťka pilového kotouče. Správnost i nesprávnost vhodné tloušťky ovlivní buď negativně nebo pozitivně vlastnosti jako jsou rychlost a kvalita řezu, ale taky samotný prořez řezným materiálem. Známé pravidlo říká, že volba tenčí tloušťky vede k rychlejšímu a kvalitnějšímu řezu. Ale tyto kladné body jsou na úkor větší možnosti vlnění, vibrací a prohřívání samotného pilového kotouče. Díky k tomu může dojít k rychlejšímu poškození kotouče z toho plyne nižší životnost. A tedy musíme volit s rozmyslem i podle řezného materiálu. Krom těla je nejdůležitější částí pilového kotouče "zub". Nejprve si uvedeme počet zubů, který hraje ve výběru pilového kotouče taky roli. I zde je pravidlo. Pokud budeme mít více zubů tak dojde ke snížení rychlosti, ale bude dosaženo čistějšího řezu a obdobně je to u obrácené varianty. Při menším počtu dosáhneme velké rychlosti, ale na úkor kvality řezu. A tak i zde dle druhu práce se přikloníme více z jedné stran. Větší počet je například vhodný u masivního dřeva při příčném řezání nebo deskové materiály a tak podobně. Menší počet zubů je vhodný například pro masivní dřevo řezáno podélně. Krom počtu je důležitý i materiál zubu pilového kotouče. Dnes si můžeme povšimnout že je hojně využíváno plátků ze slinutého karbidu neboli Sk plátky. Tyto zuby sebou nesou jak vyšší životnost naostřeného břitu tak i kvalitnější řez. Díky snižování cen jsou často tyto zuby vydány i v domácím využití.

Skoly zubů pilového kotouče.

  • Pozitivní sklon
  • Negativní sklon

Zde jsou uvedeny tvary zubů pilového kouče.

  • Střídavý tvar zubů
  • Dutinkový tvar zubů
  • Trapézový tvar zubů

Více o pilových kotoučích a příbuzné problematice se dozvíte zde "pilové kotouče".